Torstai 2.10.2008 
Thursday, October 2, 2008, 07:55
Perniö on yksi Suomen lapsimyönteisimmistä kunnista!

Sija 13. Salo sija 125. Mukana oli 415 Suomen kuntaa. Kysely on tehty vanhempia haastattelemalla.
Vastauksissaan vanhemmat antoivat plussaa peruskoulusta, yläasteesta ja lukiosta kun koultasot ovat tarjolla omassa kunnassa. Turvallisuus painottui myös. Täällä on vähän rikollisuutta. Seikat merkitsevät asuinpaikkaa valittaessa.
Pienet kunnat pärjäsivät paremmin. Alhaista veroäyriä piti tärkeänä vain 10 % vastaajista.
SSS 1.10.2008

Iltavuoroon matkani käy...

Hannele Lyytisen tiedoksianto: Kasteohjelman kautta näemme miten vanhuspalveluiden kokonaisuus muovautuu. Tätä nyt odotamme.
Ja tästä keskustelemme vielä.

Maataloustuottajien tulot romahtavat. Uutisoitiin äsken. Viljelijöiden toimeentulosta on myös pidettävä huoli. Kotimainen ruoka!


( 1398 views )   |  permalink   |  

Keskiviikko 1.10.2008 
Wednesday, October 1, 2008, 11:01
Aamusta aloitettu päivä leivonnalla, ruuanlaitolla ja kodinkoidolla. Välillä hevostenhoitoa. Sadepäivän anti, sisätyöt tulevat tehdyksi.

Päivällä työyhteisöpalaveriin. Otan mukaan Salon kaupungin "Aktiivinen aikainen puuttuminen" henkilöstön työhyvinvointi ohjeen. Sekä "Ristiriitojen käsittelymallin" sekin Salon kaupungin työyhteisöille laatima ohjeistus.Sairaalamaailma on oma lukunsa. Sairanhoitopiiri vastaa työntekijöistä.
( 1027 views )   |  permalink   |  

Tiistaina 30.9.2008 
Tuesday, September 30, 2008, 05:59
Halikkoon aamusta Järjestelytoimikunnan kokoukseen. Eilen muutosjohtajat olivat käsitelleet Aluetoimikuntia ja palvelupistettä. Kiinnostuksella odotan kuulevani lisää. Listan asioissa mm.Alle 65-vuotiaiden omaishoidontuki, A-klinikan avustusanomus, Perheasiainneuvottelukeskuksen asia, vammaispalvelun tukien myöntämisperusteista, kehitysvammahuollon maksut, lastensuojelun perhehoidon korvaukset, Toimeentulotukiohjeet, oikeusaputoimiston edunvalvontapalvelun järjestäminen, ReittiGIC ohjelmiston laajennus. Minusta tänään on monta tärkeää asiaa ratkaistavana tulevan Salon palveluissa. Monelle asialle haluttiin vielä vertailumateiaalia ja näin asioita lykättiin seuraavaan kokoukseen, kuten omaishoidon asia, toimeentulotuki, vammaispalvelun tukien järjestäminen.

Illalla ajeltiin Katrin kanssa kuuntelemaan Arto Kosken palvelujen ja hallinnon tiedotusta ehdokkaille. Aktiivisia ehdokkaita oli ison auditorion täydeltä. Hienoa.

Kiitos ihanille kanssaihmisille kannustavasta kannustushengestä 367!


( 1482 views )   |  permalink   |  

29.9.2008 
Monday, September 29, 2008, 09:13
Syöpäpoliklinikalla työpäivä.

" Hoidon inhimillinen laatu antaa parhaimmillaan ihmisarvon mukaiset puitteet syntymiseen, elämiseen ja kuolemiseen. Sellaisen hoidon tärkein edellytys on työntekijäkunta, joka on arvostettu ja jolla on riittävät edellytykset työnsä laadukkaaseen suorittamiseen. Päättäjien on annettava tällaiseen hoitoon tarvittavat resurssit ja puitteet. Hoitajat antavat sille sydämensä."
- Martti Lindgvist -


Ihmettelen miksi ei Perniöläisen nuorten Narikka ole lauantaina auki. Nuoriso ei voi pyöriä syksyllä ulkona. Illalla olisi saatava valvojia paikalle ja toiminta pyörimään viikonloppuisin.
( 1056 views )   |  permalink   |  

Sunnuntaina 28.9.2008 
Sunday, September 28, 2008, 17:01
Sairaalan aamuvuorosta kotiin perheen pariin. Naarjärven suojeluyhdistysasiat vetävät puolison yhdistystoimintaan myös sunnuntaina.
Ulkoilua iltapäivällä.
( 1217 views )   |  permalink   |  


<< <Edellinen | 296 | 297 | 298 | 299 | 300 | 301 | 302 | 303 | 304 | 305 | Seuraava> >>