Wednesday, December 16, 2009, 09:46
Lapset on viety kouluun. Koepäivä kumpaisellakin. Petivaatteet heitetty pakkaseen tuulettumaan. Ja kotia pitäisi alkaa huoltaa. Tänä jouluna palaudutaan rankasta työvuodesta. Ihan hiljaa hiljentyen. Ei vierailuja. Tärkeimmän: Joulusanoman ääreen.Muistakaa ihmiset, ei se tavara vaan ajatus.
Pakkasaamun raikkaus saa suomenhevosruunankin villikoitumaan. Iloitsee kuin nuori varsa. Pirteä. Tammukka on kuuliainen ja maltillinen. Kulkisi rinnalla maailman ääriin asti. Suloinen pariskunta nuo meidän pollet.
Kesäinen kuva , tällä ketaa.
( 1297 views )
| permalink
|
Tuesday, December 15, 2009, 19:33
Työpäivän jälkeen kotiin ajaessa kantatie 52:lla raju nokkakolari. Siinä oltiin toimessa tovi. Poliisi, palokunta ja ambulansi tulivat nopeasti. Palokunnan irroittelua tarvittiin. Liikenne ruuhkautui.
Monday, December 14, 2009, 21:21
Kiivasta korttien kirjoittelua. Tarkoittaen nopetta ja tehokkuutta, yhdessä. Joulupukin pikku apureina, lasten toivelistat hyppysissä.Ja voi luoja miten väsyttää. Pikkuhiljaa vaipuu uneen paketoimisen jälkeen. Huomenna kehityskeskustelu.
Saturday, December 12, 2009, 16:07
Tämän vuotiset Salon sairaalan pikkujoulut järjesti kirurgian yksikkö.Yhteistuumin henkilöstö jakautui eri toimintaryhmiin jotka vastasivat mm. ruokailusta keittiöryhmässä.Ruoka oli todella maukasta, jouluisin laatikoin ja rosollein. Herkkua! Arvonnasta keräten huikeita paljintoja. Esiintyjäryhmä vastasi illan todella hauskasta itse kirjoitetusta näytelmästä toteuttaen sen myös omalla joukolla.Oli suuri ilo olla mukana ja nauttia yhdessä tekemisen meiningistä.
On todettava, että joukossamme vaikuttaa luovia ihmisiä, piileviä kykyjä. Kiitos kollegat yhteisestä juhlasta. Orkesteri tanssitti meitä hyvällä musiikkimaulla. Jalkamme huutavat hauteita vauhdikkaan iloisen illan jälkee. Ja kyllä nyt väsyttääkin.

Iloista joulunodotusta kaikille.
Friday, December 11, 2009, 08:54
Sain ensi kertaa elämässäni osallistua Ekumeeniseen jouluun Turussa. Turun tuomiokirkko oli täynnä ihmisiä ja ohjelma oli harras, loistokas ja auttoi hiljentymään joulun keskeisimpiin asioihin teemoillaan.Turun filharmoninen orkesteri
Turun tuomiokirkon kamarikuoro
Pia Freund
Rauhanvetoomus: Paarma, Leo, Sippo ja Helminen
Turun konservatorion lapsikuoro
Markku Hietaharju
Humanitaarinen viesti, Elisabeth Rehn
Kiitos osallistumiskutsusta Turun kh:lle.
Voit seurata osan jouluaaton joulurauhan julistusta edeltävästi.
<< <Edellinen | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | 230 | 231 | Seuraava> >>
Linkit




