Thursday, December 24, 2009, 09:27
http://www.tkk.utu.fi/extkk//ruokasuomi ... s_2009.pdfPerinteistä kotiruokaa, ilman säilöntäaineita, lähituottajilta haettuna ja itse valmistettuna. Tästä herkkujoulu alkaa. Omilla valinnoillamme vaikutamme ja päätöksillämme kannamme vastuuta, mitä lapsemme syövät.
On loiste kynttilän
lämmin hellä,
sen tunnethan Jouluna
sydämellä.
Koti on puettu jouluun, saa tulla jo.
( 1545 views )
| permalink
|
Wednesday, December 23, 2009, 11:43
Olemme saaneet kauan odottamaamme lunta, ja paljon. Lumikola sai aamupäivällä kyytiä kun pihaa etsittiin lumikatteen alta. Onneksi sain pojasta apurin. Päivän varsinainen hyötyliikunta on mallillaan.Hevoset leikkivät lumella, työntävät turpansa paksuun lumeen ja puhaltavat, piehtaroivat ja todella nauttivat. Leevi-koira iloitsee lumivallien rauettamisesta. Telmii kuin lapsi.
Vaikka EU neuvotteli itsensä ilmastopaitsioon. Ovat olosuhteemme suomalaisessa talvessa tutut ja turvalliset vielä. Jatko näyttää.
Ilmastomuutokseen on päästävä vaikuttamaan. Vaikka se lähtisi sitten yksilötasolta. Kööpenhaminan ilmastokokouksesa Yhdysvallat yhdessä Kiinan, Intian, Brasilian ja Etelä-Afrikan kokosivat ilmastosopimuksen tai tarkentaen akkordin. Olivat siis yhtä mieltä.
Päästötavoitteista Suomikin liitti ilmoituksensa. Ensi vuonna ilmastoneuvotteluja jatketaan Meksikossa. Tulevaisuus kiinnostaa, sillä pallomme lämpenee.
Ja nyt taasen ruokien pariin, ettei totuus unohdu. Huomenna on Jouluaatto.
Tuesday, December 22, 2009, 10:18
Näin pyhien alla keskustella jälleen sairaalamme tulevaisuudesta.Kaupunginjohtaja on käynyt ministeriössä Helsingisä seurueineen. Tänään Aki Lindeenin pakeilla Turussa. Kaupunginhallituksessa olemme saneet pieniä välähdyksiä asiasta. Tulevaisuus on toivoa täynnä? Halikon sairaalan psykiatriaa ollan ajamassa alas. Aiemmin n. 600 sairaansijaa käsittänyt yksikkö on kutistunut kymmeniin sairaansijoihin. Nuorisopsykiatria ja yleispsykiatrinen yksikkö ovat meille tärkeitä ja tarpeellisia.
Sairaalanmäellä avohoitopainotteinen toimnta on äärimmilleen vietyä. Tehokasta. Erikoilääkärit pyörittävät palveluja, asiakaslähtöisesti ja osaavasti. Huolenani onkin juuri erikoislääkäritoiminnan menettämisen pelko, mikäli piiristä ollaan erkanemassa. Päivystystoiminta, anestesia ja leikkaukset, synnytykset, miten niiden käy? Haluan vielä paljon kysymyksiini vastauksia, ennen kuin voidaan lähteä keskustelemaan päätöksistä.
www.pirkanmaa.fi
Pirkanmaan kuntien esiselvitystyöstä hankken etenemiseksi mm. Raumalla.
Terveyden ja hyvinvoinnin edistämisessä on tärkeää laaja-alainen työote. Sellaiseen on hyvät mahdollisuudet organisaatiossa, jossa on sosiaalihuollon, perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon osaamista ”yhdessä paketissa”.
Myös esim. päihde- ja mielenterveyspalveluissa saadaan näin muodostettua melkoinen osaamiskeskittymä, joka samalla tuntee paikalliset/alueelliset olosuhteet hyvin. Mutta nämä ovat ydinkysymyksiä. Miten järjestämme erikoispalvelut aluellamme. 55 000 asukasta tarvitsee muutakin kuin päihdehuollon, sosiaalipuolen ja perusterveydenhuollon palvelut.
MediRauman hankkessa kaupungille siirtyvät seuraavat toiminnat:
kirurgia ja siihen liittyvä anestesiologia: osasto, poli, leikkaustoiminta
lastentaudit
gynekologia
korva-, nenä ja kurkkutaudit
psykiatria (lapset, nuoret, aikuiset): osasto, poli, asumis- ja työpalvelut
fysioterapia
tukipalvelut: välinehuolto, laitoshuolto, tekninen huolto, toimistopalvelut
sisätaudit: osasto, poli.
Toiminnat joista on erikseen sovittava:
dialyysi
erikoispoliklinikat
laboratorio
näytteenotto
analyysit
kuvantaminen
lääkehuolto
Tietoa etsien sitä löytyy.
Rauman fundeerauksia:
Rauman kaupunginvaltuusto yksimielisesti esittää Satshp:lle MediRauman perustamista ja uutta yhteistyösopimusta.
Satshp päättää (14.12.09) vastustavansa Rauman hankkeita ja keskittävänsä toimintoja Poriin
Rauma toivoo voivansa toimia yksin tai kumppaniensa kera pilottina
Vakka-Suomen Aluesairaala/VS-shp ( Uusikaupunki ) on ilmoittanut kiinnostuksensa yhdistää aluesairaalat/ perustason erikoissairaanhoito
Laitilan kaupunki ilmoittanut olevansa kiinnostunut myös Sote- yhteistyöstä
Eura ilmoittanut ( LS-lehti ) seuraavansa kiinnostuneena (päivystys) mitä Raumalla tapahtuu
Siellä edetään porras portaalta
Rauma aloittaa pilottina kokonaisuutena ja Vakka-Suomen kanssa erikoissairaanhoidon osalta
perustason Sote- yhteistyö ( Laitila ) liitetään pilottiin
muille tahoille tarjotaan liittyä mukaan vaiheittain.
Näin olen tavoittanut paketin tietoa. Haluan tietää lisää ja nähdä soveltuvuutta. Ei hätiköidä, sillä voidaan missata asioita joita on kauan hiottu. Mutta parannettavaakin on osastojen toiminnoissa. Kaikkeen on hyvä tutustua. Tässä päivän anti.
Tähän hetkeen ja tulevaisuuteen peilaten resurssit on mitoitettava kuntalaisille tärkeisiin asioihin
Oleellisiin kunnallisiin palveluihin kuten vanhustenhuoltoon, terveydenhoitoon, koulutukseen ja lasten päivähoitoon on varattava riittävät resurssit. Tarvittaessa vähennetään muiden sektorien palvelua ja suunnataan yhä niukemmaksi käyvät resurssit oleellisiin palveluihin.
Resurssit tulee kohdentaa varsinaiseen kuntalaisia palvelevaan työhön: hallinnolliset tehtävät tulee minimoida ja turhat johtajavakanssit pitää lopettaa. Vanhustenhuollossa ja terveydenhuollossa toimiva henkilöstö tulee keskittää oman alansa työtehtäviin. Salon seudun etua on ajettava tiukasti ja kaikki merkittävät peruspalvelut on pidettävä kuntalaisten saatavana Salon seudulla eikä niitä saa siirtää muualle.
Monday, December 21, 2009, 10:29
Pyhän Laurin kirkko Perniössä otti meidät vastaan laulamaan kauneimpia joululauluja. Kaunista ja herkisvävää; mukana nöyrin mielin laskeutumassa joulun sanoman ääreen. Vanhoista ja uusista joululauluista minuun tekee syvimmän vaikutuksen Sydämeeni joulun teen, Maa on niin kaunis, sitoo meidät ajatuksin menneiden sukupolvien helminauhaan.Lapset lähtivät kouluun, vielä oli koetta tälle päivälle ja huomiselle.
Vanhin tytär tupsahti pihaan varhain aamusta autollaa ja on menossa töihin vanhainkodille iltavuoroon. Lähdimme yhdessä aamulenkille metsää. Leevi-koira iloitsi lumesta, kuten mekin. Kaunista, mutta kylmää. Posket olivat hyytyä. Varpaista ja sormista puhumattakaan. Mutta ihan raikastunut olo. Mieli virkistyy ja keho herää päivän askareisiin. Suosittelen.
Itse luen kaupunginhallituksen viimeitä kokouslistaa ennen joulua.
Emilia lähtee ratsastuslenkille. Kuinka piha onkaan juhlavan näköinen, juhlapuvussaan, valkoisesa.
Tulkoon Joulu
Niityllä lunta , hiljaiset kadut,
taakse jo jäänyt on syksyn lohduttomuus.
Muistojen vitra , lapsuuden sadut.
Sanoma joulun on uusi mahdollisuus.
...tulkoon toivo kansoille maan...
...olkoon rauha loppumaton...
Tulkoon rakkaus ihmisrintaan...
Tahtoisin unohta kiireen...
Et löydä kultaa, et juhlapöytää,
löydät vain seimen ja tallin koruttoman.
... ja näillä ajatuksin kiinni tähän päivään ja päätöksiin.
Sunday, December 20, 2009, 11:33
Kaksi kyyhkyläistä päällä kurkihirren
suloisen lauloi lapsen univirren.
Ja härkä, aasi hengityksellään
sulattivat Lapsen yltä jään.
Luo pienokaise, ihanan ja kalliin
ne jouluyönä polvistuivat talliin.
Vaan suojaan peränurkkaan, pimeään
jäi lehtimato pieni miettimään.
Hän toisten näki palvelevan Lasta
hän miten kumartaisi Kuningasta?
Ja kun ei muuta löytynyt,
poimi hän maalattialta lehden vihreän.
Niin tuuma tuumalta hän, suussa lehti
luo Jeesus-lapsen seimivuoteen ehti.
ja uinaileva Lapsi hymyiten,
hipaisi sen selkää, lahjaa sen.
Toi lahjan mato. Lapsi palkan soi
näin pyhä käsi kiiltomadon loi.
Se kimmeltää kuin joulutaivaan tähdet,
kun suviyöhön vaeltamaan lähdet.
Joonas Kokkonen
san. Jaakko Haavio
JOULU ON MEILLÄ
Polyteknikkojen Kuoro
Terveiset kuusimetsästä. Ihana kevyt lumisade saatteli vuotuiselle matkalle. Lunta putosi niskaan ja toi lapsuuden kuusenhakumatkat mieleen isän ja sisarusten kanssa. Kylämme kokoontui yhteiseen joulunalustapamiseen. Glögiä juoden ja peuramakkaraa paistellen. Ihana savun tuoksu on niin raikas. Mieltä lämmittävää on tavata pimeän, kiiresen syyskaamoksen jälkeen tuttuja ihmisiä laskeutumassa Joulun juhlaan. Kiitos kuusesta ja ihanasta yhteisestä tuokiosta. Siunausta jouluunne.
<< <Edellinen | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | 230 | Seuraava> >>
Linkit




