3.11.2015 
Tuesday, November 3, 2015, 21:25
Aamupäivällä käytiin läpi kaupunkimme talousarviota vuodelle 2016. Taloussuunnitelmaa vuosille 2016 - 2020 sekä investointisuunnitelmaa vuosille 2016 - 2020.
Illalla istuttiin kuntalaiskuulemisessa Teijon, Hajalan ja Pajulan koulujen osalta. Pienen kaupungin kaksi maaseutukoulua ja kaupungin keskustassa yksi. Kaikki vanhoja kiinteistöjä. Mutta oppilaille rakkaita ja vanhemmille ja perheille tärkeitä. Raskaissa tunnelmissa mennään, sillä hyviä puheenvuoroja käytettiin paljon ja valtuustosali oli täpötäynnä. Virkamiehet vastasivat parhaansa mukaan tiukkoihin kysymyksiin.
Vetovoimatekijöistä muistutettiin päätöksentekijöitä. Onko muuttovirtoihin ratkaisuja. Ikäihmisten kaupunki.
www.salo.fi
Mikäli kiinnostaa sinuakin.
Huomenna työpäivän jälkeen Teknisen lautakunnan kokous.
Nyt lepoon. Aikainen aamu kutsuu.
( 1371 views )   |  permalink   |  

2.11.2015 
Tuesday, November 3, 2015, 16:58
Valtionvarainministeri Alexander Stubb vieraili Salossa.
Smart Salo esittäytyi. Yrittäjien terveiset kokemuksellisesti.
Kaupunginjohtaja kertoi pohjustavasti tilanteestamme kaupungissa. Ja päätteeksi keskustelua. Positiivinen vire kaupungissa, vaikka raskaat kokemukset takana. Ja työttömyys korkea.


( 1159 views )   |  permalink   |  

31.10.2015 
Saturday, October 31, 2015, 22:25
Työviikonloppu vierähtää vauhdilla. Työpäivän jatkumona järjestimme Emilialle yllätysvauvakutsut. Herkkukakku, joka oli leivottu lastenvaunuiksi, vaippakakku, jonka sisko kokosi upein ylläriyksityiskohdin, herkullisia suolaisia ja makeita piiraita.
Ja niin hauskaa ojelmaa, joksinen pääsi tekemään. Osallistuminen, yhteinen ilo meille kaikille.

Illan päätteeksi Yliskylän hautausmaalle Pyhäinpäivän kynttilät vanhempien haudalle. Upea valomeri ja rauha. Nautin hiljentymisestä elämän keskeisten asioiden äärellä. Elämä ja sukupolvien ketju kantaa ja elämä jatkuu. Rauhaisa ja onnellinen olo kynttilöiden valossa, tyynessä illassa. Leutona lokakuun viimeisenä päivänä.

Aamulla työhön aikaisn, lehdet eivät ilmesty, saa nukkua kauemmin.
Iltapäivällä ratsaille. Ja luontoon lenkille. Siinähän se viikonloppu sitten vierähtikin.
( 1548 views )   |  permalink   |  

30.10.2015 
Friday, October 30, 2015, 21:40

Tänään perjantaina 30.10.2015, vietetään naisten palkkapäivää, jonka tarkoituksena on kiinnittää huomiota naisten ja miesten väliseen palkkaeroon.

Naisten palkkapäivä - vuosipalkaksi muutettuna naisten palkanmaksu päättyy lokakuun lopussa. Tilastokeskuksen mukaan naisten palkka on Suomessa vuonna 2015 keskimäärin 83,4 prosenttia miesten palkasta. Vuosipalkassa ero on noin 7 600 euroa. Hyvänen aika sentään.

Tilastot kertovat, että naisten ja miesten palkkaeroissa ei ole tapahtunut suuria muutoksia vuosien mittaan. Naisen euro on ollut jo pitkään noin 80 senttiä. Tilastokeskuksen mukaan palkkaerot kasvavat läpi työuran. Suurimmillaan ero on 55 - 60 ikävuoden tienoilla, jolloin mies tienaa kuussa noin tuhat euroa enemmän kuin nainen. Keskimäärin naiset tienaavat enemmän alle 25-vuotiaina, noin 250 euroa kuussa samanikäisiä miehiä enemmän.

Naiset kouluttautuvat, suorittavat tuplatutkintoja. Vaan ei näy palkassa.
Olkaamme armollisia itsellemme.
Olkaamme viisaita ja terveyttä vaalivia. Meidän ei tarvitse olla kympin tyttöjä. Kannustetaan toisiamme ja jaksamme kaikki.

Viisaus on voimaa.



( 1532 views )   |  permalink   |  

29.10.2015 
Thursday, October 29, 2015, 08:59
Elina, Arjen asiantuntija

Arjen asiantuntemus ei ole syntynyt yhdestä oivalluksesta, yksittäisestä koulutuksesta, vaan pitkän, monivaiheisen elämän- ja työkokemuksen sekä monipuolisen koulutuksen kautta.

Äitini, Eila, kahdekasnvuotiaana Karjalan kannakselta evakkona perheineen sodan jaloista paennut. Kertoi elämäntarinaansa eläessään, ahkera, säästäväinen tarmokas nainen. Malli minulle. Syöpään menehtyneenä, antoi minulle sysäyksen myös kivunhoidon erikoistumisopintoihin. Joka on vaikuttanut osaltani syöpäpotilaiden etujen ajamiseen ja hoidon suunnittelun esiinnostamiseen. Syöpäpoliklinikkaa on nyt Salossa pyöritetty jo yli kymmenen vuotta. Alueen asukkaita kuunnellen.

Isäni varsinais-suomalainen maanviljelijä, joka sodat käytyään ja elävänä sieltä selvinneenä halusi perheen 50 vuotiaana. Eila ja Eero löysivät toisensa. Siitä alkoi perheeni tarina. Meitä on kolme sisarusta. Vanhempani ovat jo edesmenneitä.
Lämmöllä kiitän heitä elämästämme.

Taustatiedolla on merkitystä, jos joku ihmettelee kuinka kaukaa aloitin. Monella yksityiskohdalla on vuosien saatossa oma leimansa ja vaikuttavuutensa. Ja niin haluan olevan. Kokemuksista tulee oppia ja oivaltaa.

Nuoruudessani puutarha ja kotitalous viehättivät. Ylioppilaaksi päästyäni tiesin, emäntäkoulun käytyäni olevani tuleva sairaanhoitaja. Työkokemusta hankittuani erikoistuin kirurgiaan ja sisätauteihin. Turusta VSSHP:n silloisen TYKS:in kautta Saloon töihin, perheen perustamiajatuksin. Harrin kanssa hankimme kodin ja kolme lasta. Kokemukseni hoitovapaasta, yksityisestä perhepäivähoidosta, seurakunnan kerhotoiminnasta ovat pelkästään hyviä. Me emme käyttäneet päiväkotia. Minulle, kolmivuorotyötä silloin tehneenä sairaanhoitajana oli aina kiire kotiin lasten luo. Sitä lasten kanssa vietettyä aikaa arvostan edelleenkin. Vanhempien tärkeää roolia kasvatuksessa!

Lapsemme ovat nyt aikuisia ja kukin ammttitietään hakeneita. Tyttäret hoitoalalta äidin jalanjäljin, tärkeän työn innoittamina. Henri kaupan alalta, yrittäjyyden maailma kiikarissa. Kukin omalla tavallaan ja aikataulullaan. Tyttärillä perhettä jo tulossa.

Kirjoittaessani tätä Evellä on 8 kk ikäinen ihana Roni-poika Juhan janssa ja Emilia ja Mikko odottavat jouluvauvaa. Henrillä ja Taijalla on suunnitelmia.

Perhe-elämä on tärkeä kasvualusta. Perheiden moninaisuus myös aikamme asia. Tulevaisuuden kannustustyötä teen lasten hyväksi.
Minulle perhe on laajempi käsite kuin ydinperhe. Perheeseeni kuuluu työyhteisöni, yhteydet kollegoihin. Yhdistysmaailman ihmiset joiden kanssa työskentelen lähes päivittäin. Yhteys monipuoliseen verkostokenttään antaa paljon ja hioo ihmistä. Tiedän miten timantit syntyvät.

Kokoomus tuli elämääni jo 20 vuotiaana Kokoomusnuorissa tovin käyneenä. Sitten työelämä sitoi ja palkitsi monipuolisuudellaan eikä politiikkaa edes kerinnyt ajattelemaan.
Muutettuamme maalle Perniöön, alkoi aktiivi vaiuttamisen vaihe. Lapset jo isoja, vanhempien hoito ennen kuolemaa antoi ajatuksia.
Perniöss,ä lähdin mukaan kunnallispolitiikkaan ja kirkkovaltuustoon menestyksekkäästi. Toiveeni toteutui sain perusturvalautakunnan puheenjohtajuuden. Parasta mitä olin kokenut. Teimme kunnassa hyvää yhteistyötä. Sain myös olla valtuuston varapuheenjohtaja Perniössä. Kymmenen kunnan liitostyö aktivoitui Salossa. Olin siis mukana järjestelytoimikunnassa. Salon uusi tulevaisuuskokonaisuus muodostui.
Tärkeä vaihe aluepolitiikassa - ja kehityksessä. Mutta mikä pahinta, Nokian romahdus tapahtui kaiken taustalla ja on sitten hankaloittanut selkeästi Salon tilanteita ja kehitystä. Näinä muutoksen aikoina olin kaupunginhallituksen jäsenenä.
Rakennemuutos Salossa, Microsoftin lähtö, työttömyys ja muuuttovirta ulos huolestuttaa. Yrityselämään on panostettava työpaikkojen luomiseksi.

Tarkastuslautakuntatyö on saanut vastuuntuntoisen ihmisen omakseen, varapuheenjohtajan roolissa. Toimin myös teknisen lautakunnan puheenjohtajana ja kaupunginvaltuutettuna. Työni erikoissairaanhoitajana on tiiviisti nivoutunut yhteen kaikessa.
Sujuvassa yhteisymmärryksessä.

Toimin Kokoomusnaisten puheenjohtajana Salossa, Varsinais-Suomen Kokoomusnaisten piirihallituksessa, ja Valtakunnallisessa Naisjärjestöjen Keskusliitossa varapuheenjohtajana jo toista kautta.

Tällä hetkellä Valmistaudumme edustajakokoukseen Porissa. Kokoomuksen Naisten Liiton puheenjohtaja kisaa käydään Porin Yyterissä. Olen Varsinais-Suomen Kokoomusnaisten pyynnöstä lupautunut varapuheenjohtajakisaan Lämmöllä kiitän, että olen tullut huomioiduksi tätä vaativaa paikkaa ajateltaessa. Teen parhaani. Kiitos että näette minussa potentiaalia. Se on parasta kannustusta.

Olen hyvä kuuntelija, ahkera yhdistystoimija, erinomainen verkostoituja ja kokemuskartaltani monipuolinen arjen asiantuntija. Toivon että kenttä ottaa minut omakseen. Taustavoimia riittää ja tarmoa tehdä. 30 vuotinen työhistoria erikoissairaanhoidossa on vahvuu, tuntea inhimillisen hoidon tärekeys ajassaamme, raskaassa työelämässä, muutoksen tuulissa.

Naisjärjestöjen kenttä on tärkeänä ponnahdusalustana tasa-arvotyössä, perhe- ja palkkatasa-arvon tavoittelussa, naisten aseman kohentamiseksi monilla tasoilla. Kansainvälisyyskokemusta on Brysselistä EWL:n kevään kaksipäiväisestä kokouksesta Naisjärjestöjen Keskusliiton edustajana NYTKIS delegatiossa, sekä Tasa-arvon Final Conference of the Pilot Projectista Brysselissä lokakuulta. Pohjoisen- ja Etelän Kuntien Salo-Swasimaa tasa-arvo-osiosta. Valtakunnallisesti on haettu kaupunkiimme Suomen Kuntaliiton tuella tasa-arvokoulutusta, pilottiprojektissa tasa-arvotietoa virkamiehille ja päättäjille.

Keväällä tulen osallistumaan Puolustusministeriön kutsumana maanpuolustuskurssille Naisjärjestöjen Keskusliiton suosittamana ja ole paikkani luvannut ottaa vastaan.

Organisoimistaitoisena ja yhteistyökykyisenä olen saanut mahdollisuukia joista kiitän kaikkia kanssaihmisiäni.

Tällä hetkellä toimin Salon Kokoomuksen Kunnallisjärjestön varapuheenjohtajana. Olen osallistunut Salon Kokoomuksen tulevaisuus - ja strategiatyöhön. Valtuutettuna on tärkeä vaikuttaa yhteistyön rakentamiseen ja organisoituun toiminnan suunnitteluun sekä vaativaan toteutukseen. Sitoutumista tarvitaan.

Vastuuta, välittämistä, valinnanvapautta arvostaen syntyy turvallisuus - talous paranee tarkasti arvioiduin, pitkäjänteisin ja välittämistä vaalivan päätöksentekoprosessin kautta.

Olen valmis. Ja innostunut uusista haasteista.

Varsinais-Suomen Kokoomusnaisten asettama
Naisten Liiton varapuheenjohtajaehdokas

Elina Suonio-Peltosalo

( 1449 views )   |  permalink   |  


<< <Edellinen | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | Seuraava> >>