17.5.2012 
Wednesday, May 16, 2012, 22:32
Yo-kirjoituksissa kaksi yhdeksän laudaturin suoritusta
KOTIMAA | Turun Sanomat
10:00
Kevään ylioppilaskirjoituksissa kaksi tutkinnon suorittanutta on kirjoittanut yhdeksän laudaturia, ylioppilastutkintolautakunnasta kerrotaan. Nyt parhaiten kirjoittaneet opiskelivat Etelä-Tapiolan lukiossa Espoossa ja Perniön lukiossa Salossa. Molemmat huippusuorituksen kirjoittaneet ovat naispuolisia.

Suomen laudatur-ennätys ylioppilaskirjoituksissa on yksitoista kappaletta. Komeat 11 laudaturia kirjoitti torniolainen miesylioppilas toissa keväänä.

Ylioppilastutkintolautakunta lähetti kevään tulokset kaikkiin kirjoituksiin osallistuneisiin suomalaisoppilaitoksiin aamulla. Oppilaat voivat tiedustella omia tuloksiaan soittamalla koululle.

Koulut tarkistavat tulokset kertaalleen ennen kuin voivat kertoa niistä oppilaille. Uusien ylioppilaiden nimet ilmoitetaan lautakunnan nettisivuilla maanantaina 28. toukokuuta.

Kevään tutkintoon ilmoittautui kaikkiaan lähes 42 000 kokelasta. Heistä 30 500 on sellaisia, jotka voivat nyt saada tutkintonsa valmiiksi.

TS-STT

http://yle.fi/uutiset/yhdeksan_allan_yl ... an/6099378

Viisas ihminen - ihailen kovasti ja Onnittelen Ilolla Mesestyksestä!

Aamupäivä pitkällä metsälenkillä hevosen kanssa. Ihanaa.
Puolen tunnin huiluu "Tanskalaisen maajussin kanssa". Loisto-ohjelma aidosta maalaisihmisestä. Suosittelen. Omavaraistaloutta ja itse tekemisen meininkiä josta pidän.
( 1238 views )   |  permalink   |  


<< <Edellinen | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | Seuraava> >>