14.9.2010 
Tuesday, September 14, 2010, 09:17
Päätä minkä puolesta olet ja panosta siihen
.


Yhdistymissopimus on asiakirja johon aina palataan kiperissä tilanteissa.
http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?p ... 1%3B124038

Suora lainaus hallinnon ja palvelujen järjestämissopimuksesta: "Lukioiden osalta minimikriteerinä uudessa kunnassa pidetään vähintään 96 opiskelijan lukiota. Jos lukion opiskelijamäärä alittaa kolme kertaa viiden vuoden aikana 96, niin kolmannen alituskerran jälkeen otetaan kantaa koulun jatkamisen tarkoituksenmukaisuuteen."

( 1247 views )   |  permalink   |  

13.9.2010 
Monday, September 13, 2010, 09:15
Tee minut viisaaksi, jotta ymmärtäisin,
että ihmisen arvostus on teonsana tässä ja nyt.
Pitkillä lauseilla voi totuuden kätkeä vain itseltään,
muille viestiksi riittävät arkiset teot.

–Irja Askola, Helsingin piispa


Ajankohtaiset kaksipäiväiset lähestyvät, Tampereella Akuutin- ja syöpäkivun koulutuspäivät
https://atlanta.scenegroup.fi:2096/3rdparty/roundcube/?_task=mail&_action=get&_mbox=INBOX&_uid=8412&_part=2&_frame=1
Hyvää ohjelmaa. Valtakunnallinen tapahtuma.

Kaupunginhallituksen kokoukseen klo 16 alkaen.
( 1171 views )   |  permalink   |  

12.9.2010 
Sunday, September 12, 2010, 15:51
Tihkusateinen päivä. Perheen juttuja. Eläinten hoitoa ja tallien siivousta. Yhteistä ruuanlaittoa. Ja nautiskelua. Ajatukset työskentelevät alati.

Iltapäivällä yhteistoimintaa jätevesiasioissa. Päivän mittaan lueskeltu Kaupunginhallituksen kokouslistaa. Prosenttitaide mietityttää. Summa on suuri ja jo kaupungintalokin on valtava investointi. Palveluiden karsiminen on erittäin raskasta ja vaatii paljon tietoja ja keskusteluja ja pohdintaa. Kerrannaisvaikutukset korostuvat vuosien kuluttua. Ihmisiin kohdistuvat leikkaukset vauvasta vanhukseen ovat pahoja juttuja. Lakisääteiset asiat ensisijaisesti ja muut tulevat perässä. Ennaltaehkäisevä toiminta ennen kaikkea. Omaishoidon tuki on myös sellainen johon rahaa tulee varata riittävästi. Muuten on turhaa puhua laitospaikkojen karsimisesta, jos ei kotona asumista turvallisesti pystytä toteuttamaan. Ja lapset sekä perhe etusijalle.
( 1180 views )   |  permalink   |  

11.9.2010 
Friday, September 10, 2010, 18:28
Olipa miellyttävää saada vastauksia Uusi kunta 2017-kyselystä.
. Osallistuin keväällä tähän kyselyyn. Erittäin mielekästä saada tulokset itselle valmiiksi koostettuna. vastaan aina kaikkiin kyselyihin. Mielipiteellä on merkitystä. Ole hyvä ja tutustu: Toimintaympäristön muutokset kuntakentässä:
https://atlanta.scenegroup.fi:2096/3rdparty/roundcube/?_task=mail&_action=get&_mbox=INBOX&_uid=8399&_part=3&_frame=1


Kuntalaiset ja osallisuus: linkki kyselyn tuloksiin, ole hyvä...on mielenkiintoista. Vuorovaikutusta tarvitaan ja sitä arvostetan. Olen täysin samaa mieltä. TUTUSTU
https://atlanta.scenegroup.fi:2096/3rdparty/roundcube/?_task=mail&_action=get&_mbox=INBOX&_uid=8399&_part=2&_frame=1




Ilmoittaudu mukaan
Rakennemuutoksen hyvät käytännöt kunnissa seminaariin:
https://atlanta.scenegroup.fi:2096/3rdparty/roundcube/?_task=mail&_action=get&_mbox=INBOX&_uid=8398&_part=2&_frame=1
osoitteesta
elinkeino@salo.fi
17.9. mennessä, tilaisuus on Salon lukiolla 30.9. klo 9.45 - 14.30

( 9 views )   |  permalink   |  

10.9.2010 
Friday, September 10, 2010, 09:20
Kaupunkimme Salo on mukana Pilottina kehittämässä kaupunkinsa imagoa Tasa-arvon sanansaattajana. Työryhmäme on perustettu, kyselyä on toteutettu ja toteutetaan edelleen kaupungin henkilöstölle. Kokoonnumme seuraavan kerran 23.9 katsomaan kyselyn tuloksia ja arvioimme jo meitä pidemmällä olevia tasa-arvon uranuurtajia Vantaata, Espoota ja Oulua.
Tutustu sinäkin mm. Vantaan tasa-arvosuunnitelman sisältöön, niin tiedät mistä on kysymys. Ideoita tulevaan otetaan aina vastaan. Kerro ajatuksesi.
http://www.vantaa.fi/i_haku.asp?path=1% ... estys=Aika
Ote työkirjasta: Tasa-arvoisuuden ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi
Vantaan kaupunki on edelläkävijä syrjimättömyyden
ja moninaisuuden edistämisessä. Työkirja tasaarvosta
ja yhdenvertaisuudesta on johdatus
Vantaan kaupungin tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmiin
ja samalla toimialojen apuväline
näiden suunnitelmien toteuttamisessa. Työkirja
on lisäksi syventävä katsaus kaupungin arvoihin:
avoimuuteen, luovuuteen, oikeudenmukaisuuteen ja
tuloksellisuuteen.
Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon edistäminen kaikessa
toiminnassa on kaupungille realistinen ja järkevä
toimintatapa. Harva meistä täyttää kaikki kuvitellun
keskivertoasukkaan tai -työntekijän normit. Erilaisten
tarpeiden huomioiminen ja monimuotoisuuden
kunnioittaminen ovat lähtökohtia hyviin palveluihin
ja hyvinvoivaan työyhteisöön.


VANTAAN KAUPUNGIN SUUNNITELMA TASA-ARVON JA YHDEN-VERTAISUUDEN EDISTÄMISEKSI PALVELUISSA
VUOSINA 2006-2008

Tämä on Vantaan kaupungin suunnitelma yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon edis-tämiseksi palveluiden tarjonnassa. Suunnitelmassa esitetään, miten Vantaan kaupunki toimii vuosina 2006-2008 yhdenvertaisten mahdollisuuksien turvaami-seksi kaikille sukupuolesta, iästä, etnisestä taustasta, kielestä, kansallisuudesta, vammaisuudesta, seksuaalisesta suuntautumisesta, uskonnosta tai vakaumuk-sesta riippumatta. Tämä suunnitelma, yhdessä henkilöstön tasa-arvosuunni-telman sekä suunnitelmien toimeenpanoa tukevan työkirjan kanssa, ohjaa kaupungin toimialoja löytämään kullekin toimialalle ominaisen, yhdenvertaisen ja tasa-arvoisen toimintatavan.
1. Suunnitelman tarkoitus ja sisältö
Yhdenvertaisuuden edistäminen on osa Vantaan kaupungin tapaa toimia. Kaupungin arvot - avoimuus, luovuus, oikeudenmukaisuus ja tuloksellisuus - ovat hyvinvointipolitiikan lähtö-kohtia, ja niiden toteutuminen edellyttää moninaisuuden arvostamista niin työyhteisössä kuin asiakaskunnassakin.
Vantaan kaupungin suunnitelma tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi palveluissa vuosina 2006-2008 täyttää yhdenvertaisuuslain edellyttämän viranomaisten suunnitteluvelvoitteen yhdessä Työkirja tasa-arvosta ja yhdenvertaisuudesta -oppaan kanssa. Suunnitelmassa huomioidaan yhdenvertaisuuslaissa mainittujen mahdollisten syr-jintäperusteiden - iän, etnisen alkuperän, kielen, kansallisuuden, seksuaalisen suuntautu-misen, vammaisuuden, uskonnon ja vakaumuksen - lisäksi sukupuolten välinen tasa-arvo toiminnallisesta näkökulmasta.
Samanaikaisesti yhdenvertaisuussuunnitelman kanssa Vantaan kaupunki laatii lakisää-teisen tasa-arvosuunnitelman, jossa painopisteenä on tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistäminen työyhteisössä. Nämä suunnitelmat yhdessä Työkirja tasa-arvosta ja yhden-vertaisuudesta -oppaan kanssa muodostavat ohjeistuksen moninaisuuden ja syrjimättö-myyden edistämiseksi kaupungin kaikessa toiminnassa.
Vantaan kaupungin tavoitteena on sisällyttää yhdenvertaisuuden edistäminen läpileikkaa-vana toimintatapana kaikkeen suunnitteluun, toimintaan ja seurantaan. Oikeudenmukai-suuden ja yhdenvertaisuuden edistämisen tulee olla osa jokaisen kaupungin työntekijän asiantuntemusta.
Yhdenvertaisuuslain edellyttämät toimenpiteet yhdenvertaisuuden edistämiseksi otetaan osaksi normaalitoimintaa. Yhdenvertaisuussuunnitelman tarkoituksena on ensisijaisesti tu-kea tätä prosessia ja antaa siihen välineitä.
Yhdenvertaisuussuunnitelmaan on kirjattu:
- kehitystarpeet yhdenvertaisuuden edistämiseksi (kohta 2)
- kaupungin yleiset linjaukset yhdenvertaisuuden edistämiseksi (kohta 3)
- linjausten toimeenpano osana normaalitoimintaa (kohta 4)
- yhdenvertaisuuden toteutumisen arviointi (kohta 5) ja
- kaupungin yhdenvertaisuussuunnitelman seuranta (kohta 6).
2. Kehitystarpeiden kartoitus
Vantaan kaupungin Työkirja tasa-arvosta ja yhdenvertaisuudesta -oppaassa on esitetty kaupungin asiantuntemus ja toimintatavat syrjinnän tunnistamisessa, siihen puuttumisessa ja yhdenvertaisuuden edistämisessä. Työkirjassa esitellään myös keskeiset haasteet yh-denvertaisuuslaissa mainittujen syrjintäperusteiden osalta. Työkirjaa täydentävät eri toimi-alojen kartoitukset eri väestöryhmien hyvinvoinnista Vantaalla (katso kohta 4).
3. Keskeiset kehityslinjaukset
Vantaan kaupungin linjaukset tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi on jaettu kahteen suunnitelmaan: tasa-arvosuunnitelma sisältää henkilöstöä koskevat linjaukset ja yhdenvertaisuussuunnitelma sisältää palveluiden tarjontaa koskevat linjaukset. Henkilöstön tasa-arvosuunnitelmassa työyhteisön moninaisuutta käsitellään laajasti painot-taen kuitenkin sukupuolten välistä tasa-arvoa. Yhdenvertaisuussuunnitelmassa on pyritty huomioimaan kaikki yhdenvertaisuuslain mainitsemat syrjintäperusteet.
Yhdenvertaisen ja tasa-arvoisen toimintatavan vahvistamiseksi palvelujen tarjonnassaan Vantaan kaupunki toimii seuraavien linjausten mukaisesti:
I. Oikeudenmukaisuuden edistäminen – Oikeudenmukaisuuden periaatteen mukaisesti kaupunki ei hyväksy syrjintää missään muodossa, vaan edistää kaikkien yhdenvertaista kohtelua sekä palvelujen tarjoajana että työnantajana.
II. Osallisuuden kehittäminen – Päätöksenteon valmistelussa sekä toiminnan suunnitte-lussa ja seurannassa varmistetaan kaupunkilaisten osallisuus ja mahdollisuus vaikut-taa. Syrjinnän vaarassa olevien ryhmien osallisuuden toteutumista seurataan ja sitä edistetään.
III. Viranomaisten tavoitettavuuden parantaminen – Avoimen ja oikeudenmukaisen pal-velun lähtökohtana on viranomaisten tavoitettavuus. Kaupunki pyrkii varmistamaan, et-tä kaikilla ryhmillä, riippumatta kielitaidosta, taloudellisesta asemasta tai toimintarajoit-teista, on mahdollisuus tavoittaa palveluista vastaavat viranomaiset vaivattomasti.
IV. Moninaisuuden huomioiminen – Kaupunki ei tarjoa palveluita vain keskivertoasiak-kaalle, vaan pyrkii huomioimaan asiakaskunnan moninaisuuden. Palveluita ja seuran-taa kehitetään siten, että jo suunnitteluvaiheessa huomioidaan erilaiset ihmiset. Kaikes-sa toiminnassa pyritään purkamaan rajoittavia ennakko-oletuksia asiakkaan sukupuo-lesta, iästä, etnisestä taustasta, seksuaalisesta suuntautumisesta sekä toimintakyvystä. Toimialat toteuttavat harkintansa mukaan positiivisia erityistoimia varmistaakseen yh-denvertaiset lähtökohdat eri tavoin heikossa asemassa oleville asukkaille.
V. Yksityisyyden kunnioittaminen – Kaupunki on palveluntarjoajana hienotunteinen. Palveluiden käyttäjän ei tarvitse tuntea tulevansa leimatuksi etnisen taustan, uskonnon, seksuaalisen suuntautumisen tai taloudellisen aseman vuoksi. Työntekijöiden valmiuk-sia kohdata erilaisia asiakkaita kehitetään henkilöstökoulutuksella.
VI. Palveluiden saavutettavuuden seuraaminen – Toimialat seuraavat, että kaikille tar-koitettuja palveluita käyttävät erilaiset asiakasryhmät. Jos asiakaskunnassa ovat ali-edustettuina iäkkäät tai nuoret asiakkaat, tietty sukupuoli, etniset ryhmät tai vammaiset
ihmiset, toimiala arvioi ja kehittää aktiivisesti tiedotusta ja esteettömyyttä palvelun tavoi-tettavuuden parantamiseksi.
VII. Seurannan monipuolistaminen – Palveluiden saatavuutta, toiminnan vaikutuksia ja asiakastyytyväisyyttä seurattaessa huomioidaan erilaiset asiakasryhmät. Seurantaa kehitetään mittaamaan tarkemmin sukupuolen, etnisen taustan ja vammaisuuden vaikutusta palveluiden saatavuuteen ja vaikuttavuuteen sekä asiakkaiden tyytyväisyy-teen.
VIII. Esteettömyyden varmistaminen – Kaupunki jatkaa työtä fyysisen ympäristön ja tiedo-tuksen esteettömyyden varmistamiseksi. Kaupungin toimitilojen, asuntojen ja kaupun-kiympäristön esteitä poistamalla edistetään vammaisten, iäkkäiden ja pienten lasten kanssa liikkuvien ihmisten yhdenvertaisia mahdollisuuksia osallistua. Erityisesti kiinnite-tään huomiota vaihtoehtojen tarjoamiseen sähköiselle tiedotukselle ja asioinnille sekä suomea tai ruotsia heikosti osaavien mahdollisuuksiin saada tietoa ja palvelua.
4. Toimenpiteet yhdenvertaisuuden edistämiseksi
Valtavirtaistamisen periaate
Vantaan kaupungin yhdenvertaisuussuunnitelman tavoitteena on vaikuttaa pysyvästi kaupungin tapaan toimia. Toimintatapana yhdenvertaisuus on läpäisyperiaatteella osa kaikkea viranomaistoimintaa. Käytännön toimenpiteet yhdenvertaisuuden edistämiseksi toteutetaan osana suunnitelmien ja seurannan normaaleja uudistusprosesseja. Näin yhdenvertaisuutta edistävä toimintatapa voi parhaimmillaan olla valtavirtaistettu osa kaupungin vakiintunutta toimintakulttuuria.
Toimenpiteet toimialoilla
Suunnitelman linjaukset toteutetaan osana toimialojen normaalitoimintaa vuosina 2006-2008. Toimialat kartoittavat, missä oman toimintansa kannalta keskeisissä suunnittelu- ja uudistusprosesseissa valtavirtaistettu yhdenvertaisuusnäkökulma tullaan huomioimaan. Tällaisia prosesseja voivat olla esimerkiksi:
- strategioiden, ohjelmien ja suunnitelmien uudistaminen
- toiminnan suunnittelu ja tulostavoitteiden asettaminen
- laatutyö
- strategioiden tai tulostavoitteiden navigointi
- työntekijöiden ohjeistusten uudistaminen
- toimialojen henkilöstökoulutuksen suunnittelu
- asiakaspalautteen keräämisen ja analysoinnin kehittäminen ja
- seurannan kehittäminen.
Toimialojen yhdenvertaisuustyön tukeminen
Yhdenvertaisuussuunnitelman toteuttamisessa toimialoja tukee kaupungin asukaspalve-luissa laadittu Työkirja tasa-arvosta ja yhdenvertaisuudesta. Työkirja tarkentaa yhden-vertaisuussuunnitelman linjauksia ja opastaa jatkotyöhön.
Toimialoille tarjotaan vuonna 2006 koulutusta tukemaan yhdenvertaisuutta edistävää työtä sekä suunnitelman linjausten jalkauttamista osaksi normaalitoimintaa. Koulutusta tarjotaan sekä osana normaalia henkilöstökoulutusta että erillisissä kehityshankkeissa. Koulutuksen tarjoajia ovat:
- henkilöstökeskus: yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelmien toimeenpanosta järjeste-tään tiedotusseminaari koko henkilöstölle 20.3.2006. Tarvittaessa järjestetään lisäkou-lutusta.
- toimialojen henkilöstökoulutus: jatkona henkilöstökeskuksen seminaarille järjestetään tarvittaessa toimialakohtaisia koulutuksia Join In -projektin avulla.
- Vasama-projekti: keväällä 2006 järjestetään viiden päivän mittainen moninaisuuden johtamisen koulutuskokonaisuus eri toimialojen edustajille.
- Join In -projekti: projektin rahoituksella valtakunnalliset järjestöt Ihmisoikeusliitto ry., Enar ry., Seta ry. ja Vammaisfoorumi ry. järjestävät useita kaksipäiväisiä yhdenvertai-suuskoulutuksia koulutoimen sekä sosiaali- ja terveystoimen henkilöstölle keväällä 2006.
5. Yhdenvertaisuuden arviointi
Yhdenvertaisuuden toteutumista palveluissa seurataan osana kaupungin hyvinvointiraportointia. Vantaan hyvinvointikertomus on vuosittain laadittava poikkihallinnollinen katsaus kaupunkilaisten hyvinvoinnista. Raporttiin tullaan sisällyttämään yhdenvertaisuuteen ja syr-jimättömyyteen liittyviä indikaattoreita ja sisältöjä, ja asukkaiden osallisuutta raportoinnissa tullaan kehittämään.
Hyvinvointiraportoinnin kehittämistä tuetaan kouluttamalla raportoinnista vastaavia Hyvin-vointiryhmää ja -verkkoa. Lisäksi Join In -projektin kansallisessa asiantuntijaryhmässä on laadittu yhdenvertaisuusnäkökulman huomioimiseksi kehitysehdotuksia, jotka huomioidaan vuosien 2006-2008 hyvinvointiraportoinneissa.
Hyvinvointiraportoinnin lisäksi Vantaan kaupunki seuraa eri väestöryhmien yhdenvertai-suuden toteutumista osana normaalitoimintaa:
- etniset vähemmistöt – Vantaan monikulttuurisuusohjelman seuranta
- vammaiset ihmiset – Vammaispoliittisen ohjelman seuranta
- vanhukset – Vanhusten palvelustrategian seuranta
- nuoret – Lasten ja nuorten hyvinvointistrategian seuranta
6. Yhdenvertaisuussuunnitelman toteutumisen seuranta
Palveluiden yhdenvertaisuussuunnitelman 2006-2008 toteutumista seuraa Vantaan kau-pungin asukaspalvelulautakunta. Seuranta toteutetaan kaksivaiheisena:
1. vaihe
Vuoden 2006 aikana toimialat laativat selvityksen niistä suunnittelun ja seurannan uudis-tusprosesseista, joissa yhdenvertaisuus- ja tasa-arvonäkökulma tullaan huomioimaan vuo-sina 2006-2008. Tämä selvitys toimii yhdenvertaisuussuunnitelman jalkauttamissuunnitel-mana.
2. vaihe
Vuoden 2008 aikana toimialat raportoivat, kuinka suunnitelma on toteutunut. Asukaspalve-lulautakunta arvioi suunnitelman toimivuutta ja uudistustarpeita.

Kuntamarkkinoiden tasa-arvotietoiskun aiheina ovat Kuntien säästöt ja tasa-arvo torstaina 16.9 klo 13.00 -13.45, tila B 3.3.



Puheenvuorot:

Mistä säästetään ja keneltä , suunnittelupäällikkö Reijo Vuorento, Kuntaliitto, kuntatalous

Säästöt ja tasa-arvo, pääkirjoitustoimittaja Marjut Lindberg, Helsingin Sanomat

Tasa-arvon edistäminen kunnissa, erityisasiantuntija Sinikka Mikola, Kuntaliitto, kuntakehitys ja tutkimus



Kuntamarkkinoiden ohjelma ja lisätietoa on osoitteessa http://www.kuntamarkkinat.fi/

( 1299 views )   |  permalink   |  


<< <Edellinen | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | Seuraava> >>